Peti dan i PISA

Miroslav Dorešić (Zagreb, Hrvatska), 12. Prosinac 2016.

rubrika: Obrazovna politika

Moram ponovno parafrazirati velikog njemačkog matematičara Gaussa i ustvrditi: ‘u svašta se petljaju a ništa ne razumiju’. Ovaj put odnosi se to na aktere emisije ‘Peti dan’ HRT-a. Posljednjih nekoliko godina gotovo redovno gledam tu emisiju koju mnogi doživljavaju intelektualnom. Posebno mi se ove televizijske sezone učinilo da će pod ‘vodstvom’ dragog nam Nine Raspudića emisija postati kvalitetnija. No nekoliko odgledanih emisija uvjerilo me u suprotno iako su se pojavila nova mlađahna lica. Posljednja emisija, posebno na temu PISA projekta, prelila je moju privatnu čašu strpljenja. Količina netočnosti i nerazumijevanja spomenute teme samo je potvrdila da se tu radi o kvaziintelektualistima, a neću čak ni reći kvaziintelektualcima. Idemo redom. Mlada dama je ustvrdila da je obrazovni sustav u zemljama poput J.Koreje , Japana i drugih čiji petnaestgodišnjaci postižu najbolje rezulate na OECD-ovom PISA testiranju, autoritaran. Molim? Nisam razumio što je pod tim točno mislila. Da nisam do pred mjesec dana i boravio u Seulu možda bih i olako prešao preko te njene konstatacije. No, kako sam gotovo svo vrijeme boravka i iskoristio kako bih se informirao o temi koja me ponajviše zanima, a to je obrazovanje, moram ustvrditi da je ta njena paušalna ocjena opasna, neodgovorna, bahata… Obrazovni sustav koji ima rep i glavu, sustav u kojem se zna cijeniti talent, ali prvenstveno rad učenika, sustav u kojem postoji prirodna selekcija djece po sposobnostima i afinitetima, sustav u kojem se najtalentiranijima, posebno iz STEM područja, pruža vrhunska skrb za daljnje napredovanje te omogućuje skupljanje zlatnih medalja na svjetskim olimpijadama iz fizike i matematike, sustav u kojem nema hiperinflacije odlikaša i do 75%, sustav koji ima ozbiljnu ‘državnu maturu’, ali ne s dvije razine matematike kao kod nas, sustav koji na kraju krajeva je i zaslužan za ekonomski prosperitet te zemlje i u čemu se ponajviše ogleda gotovo stopostotna korelacija između rezultata na PISA testovima i konkurentnosti gospodarstva. Sa sličnom količinom bahatosti nastupio je trenutni ‘voditelj’ emisije, mladi fizičar od kojeg sam na temu PISA-e najviše očekivao. On kao da nije studirao tvrdu struku. Iznenadio me konstatacijom da su i natjecanja iz matematike i fizike gotovo nepotrebna. Vjerojatno bi on izvrsnost u obrazovnom sustavu provodio na neki drugi način. No, ne znamo na koji. Iznio je pri tom jednu notornu neistinu kako nastavnici u našim školama drilaju natjecatelje i sve podređuju njima. Učenici koji postižu vrhunske rezultate na natjecanjima sve do međunarodnih olimpijada to postižu zahvaljujući prvenstveno svom talentu, ali i radu, i poticaju iz obitelji, vrlo rijetko se mogu pohvaliti da su i njihovi nastavnici bili na istoj toj razini. To je zabrinjavajuća činjenica koje mladi fizičar nije očito svjestan i što nam također dosta govori o kvaliteti našeg obrazovnog sustava, a onda posljedično i o tragikomičnim rezulatima na PISA testovima. A možda on nikad nije ni išao na natjecanja pa ne zna?! Za razliku od njega naš Nino bio je mnogo suzdržaniji i pokušao je biti realniji. Možda i zato što sam mu nekoliko sati prije emisije poslao SMS poruku kako me zanima na koji način će obraditi temu PISA testova o kojoj odjednom posljednji tjedan svi pišu, iako se je rezultate testiranja iz 2015. godine znalo još i pred godinu dana. Pisao sam i u ovim reagiranjima da se rezultati PISA testiranja naših petnaestgodišnjaka već punih deset godina, i to u četiri navrata, skrivaju od očiju javnosti. Djelatnica NCVVO-a M.B.Roth je za tu patologiju najviše zaslužna. Točku na ‘i’ je stavila u svojoj prezentaciji PISA rezultata prošli tjedan kada je ustvrdila da naši učenici imaju znanja ali ga ne znaju primijeniti. Molim? A kakvo je to znanje koje se ne zna primijeniti?! Pokušao ju je u emisiji malo braniti i gospodin Jokić, koji je bio čak i najbolji, jer za rezulate PISA testiranja on zna odavno, samo nije bio svjestan da njegov CKR loše stanje ne može popraviti. Ipak je malo evoluirao!
Miroslav Dorešić, zamjenik ministra prosvjete 1998./1999.

5 komentara… pročitajte ih ispod ili dodajte jedan

#1 Registriraj se Podatak dostupan članovima Connect-a Prosinac 12, 2016 u 23:13 Thumb up 5 Thumb down 1

Eto, čovjeka je iznervirao samo Peti dan. Izjave iz nadležnog ministarstva izgleda nimalo.
Danas je objavljen i komentar Nenada Jarića Dauenhauera koji je uz ovo prilično zanimljivo pročitati
http://www.index.hr/vijesti/clanak/neznalica-u-ministarstvu-tko-je-matko-gluncic-tajnik-za-obrazovanje-koji-je-zgrozio-hrvatsku/937324.aspx

#2 Registriraj se Podatak dostupan članovima Connect-a Prosinac 15, 2016 u 10:16 Thumb up 0 Thumb down 8

Uzalud vam trud svirači. Detaljno sam iskomentirao tog Jariča. Dr. Glunčić je za sve vas nobelovac. A vi ste #1 jako ‘zločesta’. Dr. Glunčić ne provodi segregaciju kao voditelji PISA testa. Njih prozovite a ne Glunčića. Sramotno kako izvadite iz konteksta, a to je zato što ste zlonamjerni i neznalice.

#3 Registriraj se Podatak dostupan članovima Connect-a Prosinac 15, 2016 u 20:40 Thumb up 4 Thumb down 1

Od kolege Glunčića, koji se već prije istakao raspravama o reformi, nisam očekivala izvaljivanje nekakvog nazovi opravdanja koje je i lažno i uvredljivo. Ponajmanje sam očekivala da će, za ne znam čiji interes, nastojati omalovažiti loše rezultate hrvatskih učenika na PISA testu i tako taj problem pokušati pomesti pod tepih.
Čak ni od Vas nisam očekivala da ćete takav postupak braniti, makar me nije iznenadilo to što ste odlučili izvrijeđati i mene i sve druge.
Do jučer ste trubili o važnosti PISA testova i lošim rezultatima, a sad je i Vama crno postalo bijelo. Što se dogodilo? Stranački vrh naredio da crno bude bijelo, a vi obojica – hop, skočili kako Vam se kaže?
Gospodine bivši zamjeniče bivšeg ministra, možda ste i Vi i državni tajnik Glunčić stoput pametniji od mene, ali ja jako dobro znam da čak i uvaženi doktori znanosti, pa i akademici, pa čak i nobelovci znaju izvaliti gluposti. A glupost je glupost, bez obzira tko je izvalio. A kad dolazi od osobe na položaju državnog tajnika onda je i vrlo opasna. I da, zbog cijelog postupka u nekoj normalnijoj zemlji bi bilo normalno podnijeti ostavku.
Jedino mi nije jasno zašto sam ja “zločesta”. Tako, u navodnicima. Citat nije, pa bi trebala biti ironija. To valjda znači da ja nisam zločesta, ali kako su svi na portalu zlonamjerni i neznalice onda opet jesam. Kako god, to opet ne mijenja ništa.

#4 Registriraj se Podatak dostupan članovima Connect-a Prosinac 16, 2016 u 11:32 Thumb up 5 Thumb down 1

Čuvši intervju Glunčića na N1 ja zbilja ne vjerujem da je on stručnjak za išta. Ne radi se sigurno o znanstveniku koji je slučajno izvalio glupost (a još je gluplja njegova “isprika”: “naknadno sam doznao da nisu manjine i djeca s posebnim potrebama sudjelovali u Pisa testu”; dakle, ja zaključujem da bi u suprotnom Glunčić ostao kod svoje prvotne izjave) nego o ***panu koji je izvalio glupost.

#5 Registriraj se Podatak dostupan članovima Connect-a Prosinac 20, 2016 u 10:05 Thumb up 0 Thumb down 8

Hajde #4 izrecenim samo potvrđujete i vašu zloću kao i gospođa #3. No, neće još dugo taj honorar za Upravno vijeće. previše ste štete tamo nanijeli.

Prethodni post:

Slijedeći post: